V roce 2016 došlo k zásadním legislativním změnám v oblasti realit. Shrňme si je do několika přehledných bodů.
Při koupi nebo směně doposud platilo, že neupravuje-li kupní smlouva situaci jinak, daň z nabytí nemovitost platí původní majitel (čili prodávající je poplatníkem daně, avšak kupující za zaplacení této daně ručí). Trochu komplikované, že?
Od 1. 11. 2016 tedy nabude účinnosti novela, která říká, že plátcem daně bude výhradně kupující, stejně jako je tomu vesměs ve všech zemích EU. Je to změna logická - daň tím dostojí svému jménu "z nabytí nemovitosti".
Změna však přináší řadu komplikací, zejména nárůst nákladů tomu, kdo nemovitost kupuje. Zatím se totiž předpokládá, že osvobození na straně prodávajícího se do cen nemovitostí promítne jen mírným snížením, mnohdy vůbec.
Koupíte-li po 1. 11. 2016 nemovitost budete kromě běžné každoroční daně z nemovitosti povinni zaplatit také daň z nabytí, která se platí jednorázově a sazba je 4 % z ceny.
Rozhodujícím dnem změny poplatníka je datum podání návrhu změny vlastnického práva do katastru nemovitostí. Pokud tedy plánujete koupi a chcete ušetřit až několik dešítek až set tisíc (v závislosti na ceně nemovitosti), měli byste uzavřít kupní smlouvu a požádat o změnu v katastru nejpozději do pátku 28. 10. 2016!! V krajním případě do pondělí 31. 10. 2016.
Plánujete-li koupi nemovitosti, udělejte to ještě v říjnu 2016 a ušetřete desítky tisíc!
Plánujete-li nemovitost prodat a není to zcela akutní, můžete měsíc vyčkat a povinnost daň platit se na vás již nebude vztahovat.
Jestliže stavební pozemek prodává plátce DPH, od ledna 2016 k jeho ceně bude muset připočítávat DPH (21 % nebo u tzv. sociálních bytů 15 %) i u těch pozemků, které byly doposud od této daně osvobozeny.
Zákon totiž upravil definici pozemku, nově je stavebním pozemkem například i ten, na jehož hranici jsou zavedeny inženýrské sítě. Z toho důvodu jsou ceny některých pozemků nyní vyšší.
Levnějším řešením, plánujete-li koupi stavebního pozemku, je koupě pozemku od fyzické osoby, která zpravidla plátcem DPH nebývá.
Drobné opravy jsou ty, které jsou uvedeny v novém zvláštním předpisu, a také jednotlivé opravy, které nepřesáhnout 1 000 Kč. Tyto opravy a údržbu hradí nájemce!
Více o tomto předpisu (seznam oprav, roční limit atp.) naleznete na Zakonyprolidi.cz.
Doposud se tato povinnost vztahovala pouze na prodej či pronájem celých budov. Nová úprava zákona o hospodaření s energiemi však nově ukládá povinnost předložit tzv. průkaz energetické náročnosti celé budovy (PENB) při prodeji či pronájmu byť jen částí budov.
Vlastník budovy či společenství vlastníků jednotek mají nově povinnost zajistit zpracování průkazu a předložit potenciálnímu nájemci/kupci ještě před uzavřením smlouvy.
Z těchto důvodů v našich nabídkách občas najdete poznámku, že PENB doposud není vystaveno.
Průkaz musí být založený na aktuálních údajích, většinou tedy nelze použít k jeho vystavení pouze projektovou dokumentaci. Navíc povinnost zpracovat štítek platí i pro již běžící pronájmy!
Průkaz zpracovávají soukrémé firmy. Srovnání cen PENB naleznete na energetickystitek.info. V Brně se cena za PENB pro dům do 100 m2 pohybuje od 2 450 Kč (cena vč. DPH).